İşverenlere ve Apartman Yöneticilerine Müjde

İşverenlere ve Apartman Yöneticilerine Müjde

Stargazete.comEKONOMİ Haberleri 8.8 milyon apartmana iş güvenliği müjdesi haberi
Apartmanların risk değerlendirmesi yapma, doktor ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlüğü hafifletildi. Yöneticiler risk tespitini kendisi yapacak.

Hüseyin Özay / Ankara
Türkiye’de yaklaşık 8.8 milyon apartmana iş güvenliği müjdesi geldi. Apartmanların, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren İş Güvenliği Yasası’nda yer alan risk değerlendirmesi yapma, doktor ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülükleri hafifletildi. Buna göre apartman yöneticileri risk tespitini kendileri yapacak. Apartmanlar 2014 yılının haziran ayına kadar, doktor ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda olmayacaklar. Bu tarihten sonra da belirli dönemlerde iş güvenliği uzmanı ile doktorlardan hizmet satın alacaklar. Bu yükümlülük de sadece ‘kapıcı’, ‘güvenlik görevlisi’ çalıştıran apartmanlar ve siteler için geçerli olacak. Dolayısıyla, apartmanlar şu anda ‘hemşire, doktor, iş güvenliği uzmanı’ istihdam etmek zorunda değil.

Form dolduran kurtuldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmaya göre, apartmanlar ‘az tehlikeli işyeri’ sınıfında kabul edildi. Bu karar doğrultusunda, apartmanlar için ‘risk değerlendirme formu’ hazırlandı. Yaklaşık 80 sorudan oluşan formlar, dağıtılmaya başlandı. Formlar, apartman yöneticileri tarafından doldurularak, saklanacak. Hiçbir kuruma ise teslim edilmeyecek. İş güvenliği müfettişlerinin yapacağı denetimlerde bu formlar gösterilecek.

© Uygar Yönetim / Bina & Tesis Yönetim Çözümleri - Tüm Hakları Saklıdır. | Trendy Ajans & Medya